Sfânta Biserica Ortodoxă

joi, 25 iunie 2026

Av.Prof.Univ.Dr.Gheorghe Piperea - Turnurile Babel pe care le construim mereu, constant, irațional, împinși de Zeitgeist-ul malefic al unor epoci blestemate și degenerate

 

Turnurile Babel pe care le construim mereu, constant, irațional, împinși de Zeitgeist-ul malefic al unor epoci blestemate și degenerate, pretind că sunt: 

(a) omnisciente : informează-te doar din surse oficiale, încrede-te doar știința stabilită, zic milițienii adevărului, plătiți fiind să ucidă sau să țină sub obroc adevărul de la nivelul ierbii, opțiunea alternativă, opinia, credința, 

se manifestă că fiind: 

(b) omnipotente: dacă nu știi, te învățam, dacă nu poți, te ajutăm; dacă nu vrei, te obligăm; cine nu e cu noi, e împotriva noastră și va fi exterminat, și tind să se extindă peste tot, să fie ubicue, 

(c) omniprezente.

Omnisciența, omnipotența, și omniprezența sunt atribute care se potrivesc numai lui Dumnezeu. 

Când sunt însușite de făcături mundane, cum ar fi o oligarhie plutocrată, cleptocrată* sau patocrată, susținută de armate de birocrați obtuzi și elite auto-mandatate, devin caracteristici ale totalitarismului.

Dacă nu identificați patocrații, vă dau eu un indiciu: micul Goe de la Cotroceni tocmai ce s-a auto-identificat drept șef al sistemului. A devenit împăratul muștelor. 

Dacă nu identificați cleptocrații* și prostocrații, vă dau eu un indiciu: politicienii “pro-europeni”, ăia care au dus România și poporul român pe marginea prăpastiei economice, se întâlnesc de zor la Vila Lac, unde se ceartă ca chiorii pe sinecuri și viitoare șpăgi și contracte pe bani publici ca să găsească cea mai bună metodă da România și poporul român să facă un pas înainte… 

Sistemul pe care micul Goe de la Cotroceni s-a înscăunat șef pretinde, desigur, cele trei atribute ale totalitarismului, cele care se potrivesc doar lui Dumnezeu. 

Ca și birocrația UEropeană, sistemul condus acum în România de împăratul muștelor l-a negat pe Dumnezeu. 

Orice turn Babel care l-a evacuat pe Dumnezeu s-a prăbușit. Orice imperiu care a pretins totul, inclusiv eternitatea, a pierit în cenușă.

Av.Prof.Univ.Dr.Gheorghe Piperea

Veteranii de război ai Neamului Românesc către Preafericitul Părinte DANIEL Arhiepiscop al Bucureștilor, Mitropolit al Munteniei și Dobrogei, Locțiitor al Tronului Cezareei Capadociei Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Preafericite Părinte Patriarh, Înaltpreasfințiți Părinți Mitropoliți, Arhiepiscopi și Episcopi, Membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române

 

Preafericitului Părinte DANIEL

Arhiepiscop al Bucureștilor, Mitropolit al Munteniei și Dobrogei,

Locțiitor al Tronului Cezareei Capadociei,

Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Preafericite Părinte Patriarh,

Înaltpreasfințiți Părinți Mitropoliți, Arhiepiscopi și Episcopi,

Membri ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române,

Noi, veteranii de război pentru apărarea pământului și neamului românesc, fii ai Bisericii Ortodoxe Române, ne adresăm Preafericirii Voastre și Sfântului Sinod. Încă din anul 2012 am depus la Sfântul Sinod al Patriarhiei Române și la instituțiile statului român documente și mărturii care semnalau abateri necanonice grave în conducerea Mitropoliei Basarabiei. Aceste avertismente au fost confirmate de evenimentele recente.

Considerăm că este momentul ca ele să fie luate în seamă pentru buna orânduire de acum înainte a Bisericii. Salutăm decizia de a pune Mitropolia Basarabiei sub oblăduirea directă a Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei. Această măsură readuce legătura firească cu Țara-Mamă și cu Biserica Neamului, așa cum a existat de-a lungul veacurilor, și întărește unitatea duhovnicească a românilor de pe ambele maluri ale Prutului.

De aceea, vă adresăm următoarele rugăminți:

Să se mențină oblăduirea directă sub Mitropolia Moldovei și Bucovinei și să se numească un Arhiepiscop ales dintre episcopii vrednici ai locului, în cadrul acestei Mitropolii, sub conducerea Înaltpreasfințitului Teofan.

Să se restaureze astfel spiritualitatea comuniunii de dinainte de 1812.

Să se recunoască în mod clar că Biserica Ortodoxă Română de la Răsărit de Prut nu are nevoie de autonomie separată, ci de integrare deplină și organică în trupul Bisericii Naționale.

Să se acorde prioritate consolidării legăturilor canonice și duhovnicești cu Patriarhia Română și cu Mitropolia Iașilor, pentru asigurarea păcii și a bunei orânduiri bisericești.

Veteranii de război ai Neamului Românesc rămân alături de Biserica Mamă și doresc ca unitatea duhovnicească și națională să fie întărită în mod concret.

Cu respect,

Asociația Republicană a Participanților la Războaie

Președinte ARPR – Vasile Zaiaț

Secretar Executiv ARPR – Veaceslav Verlan

Observație: Nimeni din presa românească nu a preluat povestea cu steagurile de luptă rusești de la biserica rusă a lui Becali din Pipera.



Observație: Nimeni din presa românească nu a preluat povestea cu steagurile de luptă rusești de la biserica rusă a lui Becali din Pipera. 

Nimeni, nicăieri. 

Ar fi fost frumos, chiar mai mult decât util, pentru că acele steaguri reprezintă, din punctul de vedere al propagandei ruse, o agresiune la adresa României, despre care mai mulți români ar fi trebuit să afle. 

Inclusiv despre complicitatea lui Becali în această treabă - nu este irelevant. 

Păcat. 

Din fericire, exclusiv pe o mână de postări din ultimele zile, presiunea creată a dus totuși la îndepărtarea steagurilor, inițial, de pe stâlpii de iluminare, apoi de pe schelele bisericii.

Ce nu s-a văzut în pozele de ieri de la biserica rusă a lui Becali, dar devine evident în pozele de azi dimineață, este că dupa ce stegurile de luptă ale armatei ruse au fost date jos de pe stâlpii primăriei Voluntari, deci autoritățile s-au spălat pe mâini — acestea au fost mutate pe schelele bisericii aflate încă în construcție. 

Prin urmare, Becali și preoții de la biserica lui își asumă steagurile folosite de Kremlin în propagandă de război, instrumentalizând creștinismul și imaginea lui Hristos ca să prezinte bombardarea de 4 ani a civilor ucraineni drept un "război sfânt", așa cum l-a descria și Kiril, șeful sectei numite "Biserica Ortodoxa Rusă". 

Pe stâlpi, oricine putea spune "nu știm cine le-a pus". Pe schela ctitoriei, steagurile aparțin acum vizibil ctitorului și clerului care slujește acolo.

Steag al armatei ruse, arborat la biserica rusă a lui Becali din Pipera 

Același steag a fost adus zilele trecute în Piața Victoriei de Feodor Afanasii, care venea acolo direct dela Ambasada Rusă.

Steagul se folosește de simboluri creștine, chipul lui Hristos dintr-o o veche icoană rusă, ca să justifice omorârea civililor din Ucraina. Un simbol creștin e folosit ca sa justifice o drăcovenie.  În imagine, steagul de le tancul rusesc este din estul Ucrainei, 2014. 

DETALII DESPRE STEAGUL ARMATEI RUSE:

-Pe steag este o icoana ruseasca din sec XII cu chipul lui Iisus de pe Giulgiu, "Mantuitorul nu este făcut de mâini", folosită de secole de armata rusă în timpul campaniilor militare.  

- Steagul este și în prezent folosit de armata rusa in Ucraina, alaturi de steagul imperial rusesc si secera si ciocanul.

- "Din cele mai vechi timpuri, (icoana) "Mântuitorul nu este făcut de mâini" s-a ridicat deasupra armatei ruse", scrie site-ul apropiat Kremlinului, pravslov .ru. 

- "În 2014, miliția din Donbass a ridicat steagul cu imaginea Mântuitorului deasupra capului cu un motiv. Și astăzi, în timpul luptelor, soldatul rus a ridicat spontan din nou acest steag peste el", scrie pravslov.

- Icoana este folosită de armata rusă în timpul campaniilor militare, și a fost adesea purtată în marșuri sau așezată în corturi de comandă, simbolizând protecția divină asupra trupelor. 

- Steagul e considerat un mijloc de a menține moralul și credința soldaților ruși.

- Icoana este folosită de secole de armatele rusești în timpul marilor campanii, cum ar fi cele din timpul lui Ivan cel Groaznic sau ale lui Petru cel Mare. 

- În campaniile împotriva suedezilor și turcilor, prezența icoanei a fost văzută ca un semn al binecuvântării divine pentru succesul militar.

- Dincolo de aspectul religios, icoana a devenit un simbol al identității rusești ortodoxe și este folosită pentru a întări sentimentul de unitate și scop comun în rândul trupelor.

- Chiar și în ultimul secol, în timpul celor două războaie mondiale, această icoană a continuat să fie un simbol important, chiar dacă mai puțin prezent datorită politicilor oficiale ale statului sovietic care au descurajat manifestările religioase. 

- Simbolul este promovat intens in spațiul românesc în ultimii ani de apropiați ai ambasadei Ruse ca Afanasii, de asociația "Neamunit" condusă de Aureliu Surulescu, și a fost promovată de George Simion la protestele AUR de anul trecut.

DE CE "BISERICĂ RUSĂ"?

- Stilul arhitectural al bisericii lui Bacali din Pipera  NU ESTE ROMÂNESC, este cel ortodox rusesc, stilul neo-rus, caracterizat prin cupolele în formă de bulb de ceapă aurite, spre deosebire de cupolele bizantine clasice, tradițional românești.

-  Aranjamentul cu mai multe cupole pe tamburi (tobe) cilindrice, sunt o compoziție clasică în arhitectura rusă ortodoxă.

- Cupolele în formă de ceapă s-au dezvoltat în Rusia începând cu perioada medievală târzie (secolele XV–XVI), evoluând din influențele bizantine, dar adaptate la condițiile locale (zăpadă care alunecă mai ușor) și la estetica specifică rusă. 

- Acest stil este tipic pentru Biserica Ortodoxă Rusă și se regăsește în Rusia, Ucraina, Belarus și în comunitățile ortodoxe ruse din diaspora. 

În România, arhitectura bisericească tradițională este diferită: exemplu:

- Stilul brâncovenesc este este rafinat, cu fațade bogat sculptate și logii, spre deosebire de cel rusesc, dominat de turle multiple cu cupole aurite în formă de ceapă

- Bisericile moldovenești, adesea cu turle mai zvelte sau influențe gotice, occidentale.

- Deși există influențe rusești în unele biserici din Moldova (ex. turle în bulb de ceapă la anumite monumente), stilul cu cupole aurite masive de ceapă rămâne specific rusesc.

Biserica din imagine este, așadar, un exemplu de arhitectură ortodoxă cu puternice influențe rusești.

De asemenea, biserica nu pare să aibă un nume oficia, e ctitoria personală a lui Gigi Becali, și are trei hramuri (trei sfinți ocrotitori), dar nu se cunoaște care sunt aceștia. 

Recent, 14 iunie 2026, a avut loc o slujbă de sfințire mică, care permite oficierea slujbelor; iar consacrarea definitivă este planificată peste circa 2 ani.

Turlele în stil rusesc sunt alegerea personală a ctitorului, Gigi Becali.

Deși exteriorul este inspirat din arhitectura ortodoxă rusească, în timp ce interiorul folosește tehnică bizantină de mozaic.

De observat că crucile de pe turle nu sunt varianta clasică rusească cu bara inferioară înclinată, crucea cu trei brațe specific rusească, unde bara de jos simbolizează spânzurarea tâlharului. 

Stilul turlelor și cupolelor rămâne rusesc, deși crucea a fost adaptată; acest detaliu nu schimbă exteriorul inspirat din arhitectura rusească.

Gigi Becali nu a făcut o declarație publică clară în care să explice de ce a ales stilul rusesc.

Deputat AUR.Profesor.Univ.Dr.Habil.Silviu Gurlui - nordul Venezuelei a fost zguduit de un cutremur cu magnitudinea 7,2, urmat la numai 39 de secunde de un al doilea seism, și mai puternic, cu magnitudinea 7,5.

În această dimineață, la ora 01:04, ora României, nordul Venezuelei a fost zguduit de un cutremur cu magnitudinea 7,2, urmat la numai 39 de secunde de un al doilea seism, și mai puternic, cu magnitudinea 7,5. O asemenea succesiune poartă denumirea de dublet seismic și este un fenomen relativ rar, care oferă cercetătorilor informații valoroase despre modul în care se propagă ruptura într-un sistem activ de falii.

Cele două cutremure s-au produs la contactul dintre placa Caraibelor și placa Sud-Americană. În această regiune, plăcile tectonice alunecă lent una pe lângă cealaltă, însă frecarea dintre ele le blochează pentru perioade foarte lungi. În zeci sau chiar sute de ani se acumulează tensiuni uriașe, iar atunci când rezistența rocilor este depășită, acestea cedează brusc și eliberează într-un timp extrem de scurt energia acumulată de-a lungul generațiilor.

Analiza preliminară a undelor seismice indică faptul că cea mai mare parte a energiei a fost concentrată în jurul frecvenței de aproximativ 0,8 Hz. O astfel de mișcare poate intra în rezonanță în special cu clădirile de aproximativ 10–15 etaje, deși efectele reale depind de structura de rezistență, calitatea execuției și caracteristicile terenului pe care sunt construite.

Primele estimări sugerează că ruptura s-a propagat pe un segment de falie cu o lungime de până la aproximativ 120 km și o lățime de aproximativ 20 km. În zona unde alunecarea a fost maximă, cele două blocuri de scoarță terestră s-ar fi putut deplasa lateral unul față de celălalt cu până la aproximativ 4 metri.

Ce înseamnă, concret, această deplasare? Dacă un drum, o cale ferată, o conductă sau un gard ar fi traversat perpendicular falia, iar ruptura ar fi ajuns până la suprafață, după cutremur cele două segmente nu s-ar mai întâlni perfect, ci ar putea rămâne decalate lateral cu până la aproximativ 4 metri. Acesta este unul dintre efectele spectaculoase ale cutremurelor produse pe falii de tip transformant: nu ridicarea întregului teren, ci deplasarea orizontală a unor blocuri uriașe de scoarță terestră.

În zilele următoare, imaginile satelitare, analiza replicilor și măsurătorile geodezice vor arăta dacă ruptura a ajuns până la suprafață, care a fost dimensiunea reală a segmentului de falie activat și unde s-au produs cele mai mari deplasări ale terenului. Valorile privind lungimea rupturii și deplasarea maximă reprezintă în acest moment estimări preliminare, care vor fi confirmate sau ajustate pe baza analizelor geofizice detaliate.

Iar sunetul pe care îl auziți în înregistrare nu este sunetul propriu-zis al cutremurului, ci rezultatul vibrațiilor scoarței terestre, transformate în frecvențe audibile pentru urechea umană.

Deputat AUR.Profesor.Univ.Dr.Habil.Silviu Gurlui 

Avocat Elena Radu - IN 48 ORE OPRITI CRIMELE! PUTETI! ATI MAI ADOPTAT LEGI IN 48 ORE!

 

IN 48 ORE OPRITI CRIMELE!

PUTETI! ATI MAI ADOPTAT LEGI IN 48 ORE!

Guvernul Bolojan (PSD+PNL+USR+ UDMR) cu Rogobete în frunte ca Ministru al Sănătății

a adoptat legi care OMOARA oameni, fapt CONFIRMAT de Ministerul Sănătății prin proiectul de OUG pus în consultare publică la data de 22.04.2026. 

FAPTE: 

30.08.2025 – Guvernul Bolojan (PSD+PNL+USR+UDMR) înregistrează în Parlament proiectul de lege  pentru modificarea şi completarea unor acte normative şi pentru stabilirea unor măsuri în domeniul sănătăţii – PL-x nr. 243/2025

01 septembrie 2025 - Guvernul Bolojan (PSD+PNL+USR+UDMR) își angajează răspunderea în fața Parlamentului pe acest proiect de lege. 

03.09.2025 – grupurile parlamentare grupurilor parlamentare ale AUR, SOS RO, POT – depun moțiune de cenzură împotriva Guvernului Bolojan (PSD+PNL+USR+UDMR)

07.09.2025 – moțiunea de cezură împotriva Guvernului Bolojan (PSD+PNL+USR+UDMR) – respinsă 

09-11.09.2025 – grupurile parlamentare AUR, SOS, POT depun obiecție de neconstituționalitate împotriva acestui proiect de lege. 

16.10.2025 – CCR respinge obiecția de neconstituționalitate prin Decizia nr. 414/2025

23.10.2025 – legea promulgată de președintele Nicușor Dan – devine legea nr. 163/2025.

PL-x nr. 243/2025 Proiect de Lege pentru modificarea şi completarea unor acte normative şi pentru stabilirea unor măsuri în domeniul sănătăţii

Ce scria printre altele în acest proiect de lege inițiat și asumat de Guvernul Bolojan (PSD+PNL+USR+UDMR): 

Art. II pct. 3 – În OUG nr. 44/2022:  La articolul IX, după alineatul (3) SE INTRODUC două noi alineate, alin. (4) și (5), cu următorul cuprins: 

… (5) Pentru fiecare persoană asigurată diagnosticată cu diabet zaharat, afecțiuni rare, boli cardiovasculare, boli cerebrovasculare, boli neurologice sau boală cronică renală, se DECONTEAZĂ, în cadrul monitorizării conform dispozițiilor alin. (4), O SINGURA investigație de înaltă performanță sau de medicină nucleară, INTR-UN AN CALENDARISTIC, dintre cele prevăzute în pachetul de servicii medicale de bază. Aceste persoane pot beneficia, pentru afecțiunea de bază sau pentru alte afecțiuni intercurente, de investigații de înaltă performanță sau de medicină nucleară, în condițiile prevăzute în același pachet de servicii.”

Ce înseamnă asta?

Față de legislația în domeniul sănătății, investigații de înaltă performanță înseamnă, printre altele CT sau RMN. Numai că legislația le prevede defalcat PE SEGMENTE (cap, gât, organe, etc). 

Deci, dacă suferi de diabet zaharat, afecțiuni rare, boli cardiovasculare, boli cerebrovasculare, boli neurologice sau boală cronică renală, ai simptome, medicul specialist trebuie să facă investigații pe 3 segmente ca să îți stabilească un diagnostic corect și un tratament corect pentru ca boala să nu se agraveze (și să ducă poate chiar la deces):

- se DECONTEAZĂ, se suporta din bugetul sistemului public de sănătate NUMAI PENTRU UN SEGMENT, CT sau RMN, 

- pentru CELELALTE 2  SEGMENTE TREBUIE să plătești din buzunar CT-UL SAU RMN -UL (dacă ai bani), dacă nu ai bani, AȘTEPȚI 3 ANI (în care  poți să mori liniștit) pentru că Bolojan (PSD+PNL+USR+UDMR) a zis că ai dreptul NUMAI la 1 segment PE AN. 

Aceste noi norme introduse în lege prin asumarea răspunderii Guvernului Bolojan (PSD+PNL+USR+UDMR) au intrat în vigoare la 01 ianuarie 2026, moment din care a apărut haosul: 

- probleme de natură tehnică și administrativă, inclusiv imposibilitatea verificării numărului de investigații efectuate per pacient prin intermediul Platformei Informatice a Asigurărilor de Sănătate, 

- existența unor practici neunitare la nivelul furnizorilor de servicii medicale, 

- limitarea la o singură investigație anuală nu corespunde necesităților clinice reale

- riscul întârzierii diagnosticului, al imposibilității evaluării răspunsului la tratament și al nedepistării complicațiilor în stadii incipiente, ceea ce poate conduce la agravarea stării de sănătate a pacienților și la creșterea numărului de internări de urgență.

- imposibilitatea aplicării unitare a reglementării și generează blocaje în activitatea curentă, 

- incertitudini privind decontarea serviciilor efectuate, ceea ce determină fie limitarea accesului pacienților la investigații necesare, fie asumarea unor riscuri financiare, 

- practici neunitare la nivel național și la afectarea accesului echitabil al pacienților la servicii medicale, 

-  efecte negative în lanț asupra întregului sistem de sănătate, depășind impactul individual asupra pacienților și afectând funcționarea serviciilor medicale la nivel național;

- întârzierea efectuării investigațiilor imagistice poate determina nedepistarea la timp a unor complicații severe, precum accidente vasculare cerebrale, ischemii acute, hemoragii sau evoluția unor formațiuni patologice, cu consecințe ireversibile asupra stării de sănătate a pacienților; 

- presiune suplimentară asupra unităților sanitare cu paturi, prin creșterea numărului de internări evitabile, a duratei de spitalizare și a costurilor asociate tratamentului complicațiilor; 

Cel mai important agravarea stării de sănătate, CREȘTEREA numărului de internări de urgență și a MORTALITĂȚII EVITABILE.

Toate acestea RECUNOSCUTE DE MINISTEUL SĂNĂTĂȚII, care la DATA DE 22 APRILIE 2026 a pus în consultare publică un proiect de OUG de modificare a art IX alin 5 din OUG nr. 44/2022, IMPACTUL DE MAI SUS FIIND PREZENTAT DE MINISTERUL SĂNĂTĂȚII ÎN EXPUNEREA DE MOTIVE ȘI NOTA DE FUNDAMENTARE A ACESTUI PROIECT DE OUG: 

Ordonanță de urgență pentru modificarea articolului IX alin.(5) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 44/2022 privind stabilirea unor măsuri în cadrul sistemului de sănătate

Ne mirăm de morțile subite, de creșterea deceselor din caza bolilor de inimă? 

Nu avem de ce să ne mai mirăm, că vedem ce leg s-au adoptat și ce impact au avut. 

Știți toți că unii dintre noi mai urmărim proiecte de acte normative și le comentăm și ragem semnale de alarmă cu privire la impact la punerea în aplicare, cerem să se remedieze (să se scoată articole, să se modifice și să se clarifice normele, că nu se pot pune în aplicare, că impactul va fi negativ). 

Care este reacția guvernanților și majorității parlamentarilor? Îi doare la bască de impactul legilor, puțin le pasă. 

La nivel național, din informațiile pe care le am: 

a) mulți dintre furnizorii de servicii medicale neavând instrucțiuni și nici posibilitatea cum să facă verificări în bazele de date au ținut cont de interesul pacienților și de ghidurile de practică medicală, au făcut gratuit toate investigațiile de pe segmentele din biletele de trimitere ale medicilor specialiști; 

b) însă, la nivelul caselor de sănătate județene decontarea investigațiilor imagistice a fost tratată diferit: 

- unele au acceptat la decontare toate investigațiile din biletul de trimitere ale medicului specialist; 

- unele le-au acceptat inițial după care s-au răzgândit că doar 1 segment decontează, restul treaba furnizorului, să suporte el cheltuielile;

- altele au acceptat  numai decontarea pentru 1 segment, restul refuzând la decontare. 

O să vă dau un exemplu al unei case județene de sănătate cum îi spune furnizorului că trebuia să aplice (ca să vedeți bătaia de joc), bineînțeles, interpretare pe care i-o trimite după ce trec lunile și serviciile erau prestate: 

” Cu referire la clarificarea noțiunii de privind situațiile în care, pe UN SINGUR BILET DE TRIMITERE SUNT RECOMANDATE MAI MULTE investigații paraclinice, LIMITAREA NU SE REFERĂ LA UN SINGUR BILET DE TRIMITERE. Pacienţii persoane asigurate, se pot prezenta la furnizorul de servicii medicale paraclinice radiologie-imagistică medicală și medicină nucleară cu un formular de bilet de trimitere Monitor 3-Monitor 8, care poate cuprinde 2/3/4 investigaţii de înaltă performanță sau se pot prezenta cu un formular de bilet de trimitere Monitor 3-Monitor 8, care cuprinde o singură investigație de înaltă performanță

In situația în care pacientul se adresează furnizorului de servicii medicale paraclinice cu un formular de BILET DE TRIMITERE Monitor 3-Monitor 8, care CUPRINDE 2/3/4 INVESTIGAŢII de înaltă performanță în perioada în care este epuizată valoarea de contract furnizorii de servicii medicale paraclinice AU OBLIGATIA SĂ RESPECTE prevederile Ordinului ministrului sănătăţii și al presedintelui Casei Naţionale de Asigurări nr. 44/53/2010 privind aprobarea unor măsuri de eficientizare a activităţii la nivelul asistenţei medicale ambulatorii în vederea creșterii calităţii actului medical în cadrul sistemului de asigurării sociale de sănătate PRIVIND PROGRAMARCA PERSOANELOR asigurate pentru serviciile medicale programabile.

In situaţia în care investigaţiile NU POT FI EFECTUATE la momentul prezentării asiguratului, furnizorul de servici medicale paraclinice ARE OBLIGAȚIA DE A-1 PROGRAMA ÎN PERIOADA DE VALABILITATE A BILETULUI DE TRIMITERE, CONSEMNÂND PE VERSO-UL BILETULUI_DATA PREZENTĂRII PENTRU PROGRAMARE ŞÎ DATA PROGRAMĀRII. Dacă asiguratul refuzň programarea. furnizorul restituie asiguratului biletul de trimitere pentru ca acesta să se poată prezenta la un alt furnizor de investigații medicale paraclinice.

În situația în care pacientul se adresează furnizorului cu un bilet de _trimitere Monitor 3-Monitor 8, care cuprinde O SINGURĂ INVESTIGAȚIE, iar pacientul (NU) A MAI BENEFICIAT ÎN ANUL CALENDARISTIC ÎN CURS DE O INVESTIGAŢIE de înaltă performanță decontată peste valoarea de contract a unui furnizor de servicii medicale paraclinice radiologie şi imagistică medicală, furnizorul de servicii medicale paraclinice fi poate efectua serviciul medical peste valoarea de contract.”

Ce înseamnă asta? 

Pe lângă faptul că verificarea dacă pacientul a mai beneficiat sau nu de o investigație în anul 2026 (pentru că Ministerul sănătății a recunoscut așa cum am arătat mai sus că nu permitea platforma casei de sănătate să se facă verificările astea), dacă aveai, de ex, 3 segmente de CT de făcut și nu ai mai fi făcut vreun CT în anul 2026: 

- trebuia să îți facă  CT-ul numai la 1 segment; 

 - pe verso biletului de trimitere scria că trebuia programează în 2027 pentru al doilea  segment de CT și în 2028 pentru cel de al treilea segment de CT (ceea ce oricum nu putea că nu mai era biletul valabil în 2027 și 2028). 

Între timp, vreo 3 ani, medicul specialist se uită la stele și dă în boli cu CT-ul la un singur segment și se gândește oare ce ai avea? Te operez? Nu te operez? Ce tratament să îți dau? Habar nu am, că nu am ”în ce să citesc”, că în stele nu mă pricep. 

Asta ca să înțelegeți bătaia de joc. 

Eh, lui Dragobete ca ministru al sănătății i-a luat aproape 4 luni de la intrarea în vigoare a legii ca să îneleagă care a fost impactul legii de el inițiată și aprobată de al lui guvern de mare coaliție  (PSD+PNL+USR+UDMR), că atunci când și-au asumat răspunderea pe lege în fața parlamentului, puțin le-a păsat de impact. 

A ieșit pe 22 aprilie 2026 , triumfător că a propus proiectul de OUG. Comunicatul ministerului Sănătății din 22 aprilie 2026: https://www.facebook.com/share/18qqVwxbLS/ 

Proiectul de OUG despre care vorbește, postat pe site-ul Ministerului Sănătății vi l-am pus mai sus. 

SCRIE ÎN EL NEGRU PE ALB: LEGEA CREA MORTALITATE!

 Ne spunea Rogobete că ”Toate deciziile pe care le-am luat în cele 10 luni de mandat la Ministerul Sănătății s-au axat pe cifre, pe date reale și întotdeauna am ținut cont de pacienți.”

Pe care cifre s-au bazat ? 

Alea ale morților generate de legea de ei adoptată pe angajarea răspunderii în septembrie 2025?

Pe numărul de cazuri grave care au necesitat creșterea internărilor de urgență în baza legii de ei adoptată pe angajarea răspunderii în septembrie 2025?

A ieșit cu comunicatul de presă, a inițiat  proiectul și a murit în sertar. 

Știau toți, cel puțin din 22 aprilie 2026 că legea de ei adoptată CREEAZĂ DECESE (MORTALITATE) RECUNOSCUT DE MINISTERUL SĂNĂTĂȚII. Ce au făcut?

Bun, din mai nu am mai făcut Guvern, dar ce au făcut toți din PSD, PNL , USR, UDMR? Că erau toți ori în continuare la guvernare ori parlamentari c grupuri parlamentare?

- Rogobete, membru al comisiei de sănătate a Camerei Deputaților – știa? Și-a dat demisia. Dar ce a făcut ca deputat cu drept de inițiator de lege ca să remedieze problema mortalității? NIMIC!

- PSD – partid de guvernare la data constatării, cu grupuri parlamentare PSD, ȘTIA despre problema MORTALITĂȚII generată de legea de ei adoptată pe angajarea răspunderii? Ce a făcut? A inițiat vreun parlamentar al lui vreun proiect de lege? NU!

- Bolojan – premier în continuare, parlamentar, cu grupuri parlamentare PNL, ȘTIA despre problema MORTALITĂȚII generată de legea de ei adoptată pe angajarea răspunderii? Ce a făcut? A inițiat vreun parlamentar al lui vreun proiect de lege? NU!

- USR – partid de guvernământ în continuare, cu grupuri parlamentare USR, ȘTIA despre problema MORTALITĂȚII generată de legea de ei adoptată pe angajarea răspunderii? Ce a făcut? A inițiat vreun parlamentar al lui vreun proiect de lege? NU!

- UDMR - partid de guvernământ în continuare cu ministru al sănătății, cu grupuri parlamentar UDMR, ȘTIA despre problema MORTALITĂȚII generată de legea de ei adoptată pe angajarea răspunderii? Ce a făcut? A inițiat vreun parlamentar al lui vreun proiect de lege? NU!

Deci, DIN 22 APRILIE 2026, CEI CARE AU AOPTAT LEGEA CARE A GENERAT DECESE RECUNOSCUTE, MAREA FOSTĂ  COALITIE DE GUVERNARE: ȘTIAU. 

Ce au făcut să își remedieze prostia legislativă? NIMIC. 

CEL PUȚIN 2 LUNI DE ZILE AU ACCEPTAT SĂ MOARĂ OAMENI ÎN CONTINUARE DIN CAUZA LEGII LOR. 

Și vă întreb atunci: CARE SUNT ADEVĂRAȚII EXTREMIȘTI ÎN ROMÂNIA? 

Ăia de îi faceți voi extremiști, așa-zisa opoziție?

Care din cât am văzut s-au opus în 2025 la lege și au făcut tot ce au putut: moțiune de cenzură ca să nu treacă legea, au atacat-o la CCR?

SAU VOI: PSD+PNL+USR+UDMR care AȚI ADOPTAT LEGEA ÎN BAZA CĂREIA AU MURIT OAMENI – FAPT ECUNOSCUT? 

De cel puțin 2 luni acceptați și nu vă pasă de viața și sănătatea oamenilor!

Dețineți majoritatea parlamentară? 

Ați remediat? 

NU 

În schimb vă lăudați, vreți toți la guvernare în continuare, ca să mai omorâți niște oameni cu legile și OUG -urile voastre!

Păi să vă mai crede noi pe voi că ați face ceva sau v-ar păsa de ceva când din cauza voastră și cu acceptul vostru mor oameni?

Săptămâna viitoare vine vacanța parlamentară. Vă dați loviți că nu mai aveți timp să remediați. 

LEGEA 55/2020, aia în baza căreia s-au instituit măsurile în pandemie ȚI VOTAT-O ÎN 2 CAMERE ÎN 48 ORE, sub PRETEXTUL ”că moare lumea”!

ACUM ESTE CERT CĂ MOARE LUMEA DIN CAUZA VOASTRĂ.

ESTE CONFIRMAT OFICIAL. 

ÎN 48 ORE MODIFICAȚI OUG NR. 44/2022 ȘI REMEDIAȚI CAUZA DECESELOR PE CARE LE PROVOCAȚI!

OPRIȚI CRIMELE!

NU MAI PUTEM ACCEPTA SĂ MAI MOARĂ OAMENI  CÂT VĂ MAI JUCAȚI VOI DE-A FORMAREA GUVERNULUI!

Nicușor Dan: Guvernul tău!

Avocat Elena Radu

marți, 23 iunie 2026

Elena Radu - Vedeți, da? EFECTUL legii de ei inițiată și adoptata: MORTALITATE EVITABILĂ, IMPACT MAJOR ASUPRA MORTALITĂȚII GENERALE.

Digitalizarea lui pește și serviciile publice lipsă pentru care ești obligat să contribui ca să primești nimic sau eventual să mori liniștit. 

Eu, liber profesionist, avocat, asigurat obligatoriu în sistemul public de sănătate. 

Vreau, nu vreau, 10% din veniturile mele trebuie să le plătesc pentru serviciul public de sănătate. Dacă nu o fac, mă aleargă fiscul. Mă execută silit. 

A trecut termenul de depunere a declarației unice și de plată. 

Depus, plătit, DAR NU FIGUREZ ASIGURATĂ în sistemul public de sănătate. 

Ca în fiecare an, nu contează că sunt asigurată OBLIGATORIU, în temeiul legii,  că nu figurez asigurată în sistem. 

În fiecare an mă confrunt cu aceeași problemă: trebuie să depun personal, LA GHIȘEU, declarația unică.  

Am trimis e-mail la casa județeană cu declarație unică, recipisă, alea, alea și pauză. ȘI NIMIC. Tot neasigurată figurez. 

Când vor desființa de tot ghișeele, o să mă uit la stele. VOI FI OBLIGATĂ SĂ PLĂTESC ca să figurez NEASIGURATĂ. 

În plus, v-am zis că am avut niște probleme de sănătate. 

Costul tratamentului: câteva mii de lei pe lună.

 Statul DECONTEAZĂ NIMIC din tratamentul meu pe lună. 

Dacă nu aveam bani acum să îmi plătesc tratamentul, puteam să îmi pierd liniștită vederea. 

Marilor  avizi după ale guvernării le pasă deloc. Îi interesează numai  să plătim ca să aibă ce toca. 

Mâine vă voi povesti probabil CUM MORI LINIȘTIT ÎN ROMÂNIA că așa s-au gândit minunații ăștia care s-au cățărat pe guvernare, vor în continuare, dar și-au asumat răspunderea pe legi prin care condamnă cetățenii la moarte. 

Când inițiază legile, degeaba le spui despre consecințe, că îi doare la bască. 

Pe legea asta la care fac referire, le-a trebuit 6 luni ca să vad că la punerea în aplicare au cam condamnat lumea la moarte. 

Au mai trecut 2 luni de atunci și tot nu au remediat. 

Guvern nu avem și o să mai stăm mult și bine cu circul uite guvernul, nu e guvernul. 

Săptămâna viitoare intră și Parlamentul în vacanță. Cetățenii pot să moară liniștiți în continuare, dacă nu au bani sau să aștepte 3 ani ca să fie corect diagnosticați și tratați (dar în 3 ani sigur crapă).

După aia îi vedeți în statistici la morți suspecte sau la creștere mare a numărului celor morți de inimă sau alte din astea. 

 Nu, nu sunt morți suspecte, sunt morți ca urmare a durerii în cot a celor care au guvernat și au dat lege potrivit căreia: n-ai bani, MORI. 

Mai aștept până mâine, ca să văd dacă inițiază vreun proiect de lege pe care îl și votează în procedură de urgență până intră în vacanță, ca să remedieze prostia pe care au făcut-o. 

Mâine ar fi ultima zi când ar mai avea timp Parlamentul  să dea drumul la procedura de remediere rapidă. 

Dacă văd că tot nu vor să își remedieze prostia, vă voi explica cum puteți muri liniștiți pentru că ”marii guvernanți” au ”vegheat” la asta. 

Nu de alta, dar să știți că dacă voi sau un membru al  familiei voastre moare, nu muriți pentru binele vostru, ci muriți din cauza ”guvernanților” care vă condamnă la moarte și puțin le pasă.

PS: Vă atașez ce ei au scris, nu eu, ca să înțeleagă orice decident în funcție, parlamentar sau aspirant din nou la funcție unde e problema pe care trebuie să o remedieze rapid.

Vedeți, da? 

EFECTUL legii de ei inițiată și adoptata: MORTALITATE EVITABILĂ, IMPACT MAJOR ASUPRA MORTALITĂȚII GENERALE. 

Și cu toate astea, de luni de zile nu remediază legislativ problema.

Avocat Elena Radu

Deputat AUR.Profesor.Univ.Dr.Habil - Dintr-un alt unghi. Astăzi am susținut în Parlament, în Senat, proiectul legislativ privind avertizarea populației asupra episoadelor de poluare a aerului, după modelul avertizărilor meteorologice.

 

Dintr-un alt unghi. Astăzi am susținut în Parlament, în Senat, proiectul legislativ privind avertizarea populației asupra episoadelor de poluare a aerului, după modelul avertizărilor meteorologice.

Am vorbit poate pentru puțini dintre cei care mai vor să asculte, dar am vorbit pentru a rămâne consemnat. Poate că generațiile de mâine vor aplica ceea ce trebuia făcut încă de ieri.

Suntem, din păcate, o generație de sacrificiu. Respirăm aer tot mai încărcat cu poluanți, în timp ce autoritățile produc strategii, dosare, rapoarte și ședințe fără sfârșit. Vorbim despre mediu cu o siguranță pe care nici măcar marile structuri europene nu o au, deși atmosfera este un sistem extrem de complex, iar efectele poluării asupra sănătății sunt reale și măsurabile.

Europa ne impune ținte, reguli și direcții pe care adesea nici cei care le-au conceput nu știu cum să le implementeze complet. Între timp, oamenii continuă să inhaleze particule fine, compuși toxici și amestecuri chimice despre care află prea târziu.

Nu putem opri toate sursele de poluare peste noapte. Dar putem măcar să avertizăm populația. Așa cum anunțăm furtunile, canicula sau viscolul, trebuie să anunțăm și norii invizibili de poluanți care ne afectează sănătatea.

Protejarea țării și a populației

România trebuie să își protejeze cetățenii înainte ca pericolul să ajungă deasupra capetelor lor, nu după.

Șapte cutremure într-o singură zi în Marea Neagră

un stat membru NATO, cu miliarde alocate apărării, dar care încă nu poate neutraliza rapid o dronă ce parcurge nestingherită zeci de kilometri prin România.

Cum ne protejăm de meteori sau deșeurile spatiale?

Deputat AUR.Profesor.Univ.Dr.Habil.Silviu Gurlui