



Observație: Nimeni din presa românească nu a preluat povestea cu steagurile de luptă rusești de la biserica rusă a lui Becali din Pipera.
Nimeni, nicăieri.
Ar fi fost frumos, chiar mai mult decât util, pentru că acele steaguri reprezintă, din punctul de vedere al propagandei ruse, o agresiune la adresa României, despre care mai mulți români ar fi trebuit să afle.
Inclusiv despre complicitatea lui Becali în această treabă - nu este irelevant.
Păcat.
Din fericire, exclusiv pe o mână de postări din ultimele zile, presiunea creată a dus totuși la îndepărtarea steagurilor, inițial, de pe stâlpii de iluminare, apoi de pe schelele bisericii.
Ce nu s-a văzut în pozele de ieri de la biserica rusă a lui Becali, dar devine evident în pozele de azi dimineață, este că dupa ce stegurile de luptă ale armatei ruse au fost date jos de pe stâlpii primăriei Voluntari, deci autoritățile s-au spălat pe mâini — acestea au fost mutate pe schelele bisericii aflate încă în construcție.
Prin urmare, Becali și preoții de la biserica lui își asumă steagurile folosite de Kremlin în propagandă de război, instrumentalizând creștinismul și imaginea lui Hristos ca să prezinte bombardarea de 4 ani a civilor ucraineni drept un "război sfânt", așa cum l-a descria și Kiril, șeful sectei numite "Biserica Ortodoxa Rusă".
Pe stâlpi, oricine putea spune "nu știm cine le-a pus". Pe schela ctitoriei, steagurile aparțin acum vizibil ctitorului și clerului care slujește acolo.
Steag al armatei ruse, arborat la biserica rusă a lui Becali din Pipera
Același steag a fost adus zilele trecute în Piața Victoriei de Feodor Afanasii, care venea acolo direct dela Ambasada Rusă.
Steagul se folosește de simboluri creștine, chipul lui Hristos dintr-o o veche icoană rusă, ca să justifice omorârea civililor din Ucraina. Un simbol creștin e folosit ca sa justifice o drăcovenie. În imagine, steagul de le tancul rusesc este din estul Ucrainei, 2014.
DETALII DESPRE STEAGUL ARMATEI RUSE:
-Pe steag este o icoana ruseasca din sec XII cu chipul lui Iisus de pe Giulgiu, "Mantuitorul nu este făcut de mâini", folosită de secole de armata rusă în timpul campaniilor militare.
- Steagul este și în prezent folosit de armata rusa in Ucraina, alaturi de steagul imperial rusesc si secera si ciocanul.
- "Din cele mai vechi timpuri, (icoana) "Mântuitorul nu este făcut de mâini" s-a ridicat deasupra armatei ruse", scrie site-ul apropiat Kremlinului, pravslov .ru.
- "În 2014, miliția din Donbass a ridicat steagul cu imaginea Mântuitorului deasupra capului cu un motiv. Și astăzi, în timpul luptelor, soldatul rus a ridicat spontan din nou acest steag peste el", scrie pravslov.
- Icoana este folosită de armata rusă în timpul campaniilor militare, și a fost adesea purtată în marșuri sau așezată în corturi de comandă, simbolizând protecția divină asupra trupelor.
- Steagul e considerat un mijloc de a menține moralul și credința soldaților ruși.
- Icoana este folosită de secole de armatele rusești în timpul marilor campanii, cum ar fi cele din timpul lui Ivan cel Groaznic sau ale lui Petru cel Mare.
- În campaniile împotriva suedezilor și turcilor, prezența icoanei a fost văzută ca un semn al binecuvântării divine pentru succesul militar.
- Dincolo de aspectul religios, icoana a devenit un simbol al identității rusești ortodoxe și este folosită pentru a întări sentimentul de unitate și scop comun în rândul trupelor.
- Chiar și în ultimul secol, în timpul celor două războaie mondiale, această icoană a continuat să fie un simbol important, chiar dacă mai puțin prezent datorită politicilor oficiale ale statului sovietic care au descurajat manifestările religioase.
- Simbolul este promovat intens in spațiul românesc în ultimii ani de apropiați ai ambasadei Ruse ca Afanasii, de asociația "Neamunit" condusă de Aureliu Surulescu, și a fost promovată de George Simion la protestele AUR de anul trecut.
DE CE "BISERICĂ RUSĂ"?
- Stilul arhitectural al bisericii lui Bacali din Pipera NU ESTE ROMÂNESC, este cel ortodox rusesc, stilul neo-rus, caracterizat prin cupolele în formă de bulb de ceapă aurite, spre deosebire de cupolele bizantine clasice, tradițional românești.
- Aranjamentul cu mai multe cupole pe tamburi (tobe) cilindrice, sunt o compoziție clasică în arhitectura rusă ortodoxă.
- Cupolele în formă de ceapă s-au dezvoltat în Rusia începând cu perioada medievală târzie (secolele XV–XVI), evoluând din influențele bizantine, dar adaptate la condițiile locale (zăpadă care alunecă mai ușor) și la estetica specifică rusă.
- Acest stil este tipic pentru Biserica Ortodoxă Rusă și se regăsește în Rusia, Ucraina, Belarus și în comunitățile ortodoxe ruse din diaspora.
În România, arhitectura bisericească tradițională este diferită: exemplu:
- Stilul brâncovenesc este este rafinat, cu fațade bogat sculptate și logii, spre deosebire de cel rusesc, dominat de turle multiple cu cupole aurite în formă de ceapă
- Bisericile moldovenești, adesea cu turle mai zvelte sau influențe gotice, occidentale.
- Deși există influențe rusești în unele biserici din Moldova (ex. turle în bulb de ceapă la anumite monumente), stilul cu cupole aurite masive de ceapă rămâne specific rusesc.
Biserica din imagine este, așadar, un exemplu de arhitectură ortodoxă cu puternice influențe rusești.
De asemenea, biserica nu pare să aibă un nume oficia, e ctitoria personală a lui Gigi Becali, și are trei hramuri (trei sfinți ocrotitori), dar nu se cunoaște care sunt aceștia.
Recent, 14 iunie 2026, a avut loc o slujbă de sfințire mică, care permite oficierea slujbelor; iar consacrarea definitivă este planificată peste circa 2 ani.
Turlele în stil rusesc sunt alegerea personală a ctitorului, Gigi Becali.
Deși exteriorul este inspirat din arhitectura ortodoxă rusească, în timp ce interiorul folosește tehnică bizantină de mozaic.
De observat că crucile de pe turle nu sunt varianta clasică rusească cu bara inferioară înclinată, crucea cu trei brațe specific rusească, unde bara de jos simbolizează spânzurarea tâlharului.
Stilul turlelor și cupolelor rămâne rusesc, deși crucea a fost adaptată; acest detaliu nu schimbă exteriorul inspirat din arhitectura rusească.
Gigi Becali nu a făcut o declarație publică clară în care să explice de ce a ales stilul rusesc.
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu